پرش به محتوای اصلی

اخبار

هک شدن سایت Linux Mint پر استفاده‌ترین توزیع لینوکس در دنیا

هک شدن سایت Linux Mint پر استفاده‌ترین توزیع لینوکس در دنیا
Linux Mint یکی از مشهورترین توزیع های لینوکس در دنیا می باشد، ولی اخیراً نسخه ISO آن با یک نسخه حاوی backdoor جایگزین شده است.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که در تاریخ 20 فوریه 20160 میلادی توزیع Mint را دانلود و نصب کرده اید، در حقیقت از یک توزیع آلوده در حال استفاده هستید.
Linux Mint یکی از مشهورترین توزیع های لینوکس در دنیا می باشد، ولی اخیراً نسخه ISO آن با یک نسخه حاوی backdoor جایگزین شده است.
در تاریخ 20 فوریه یک گروه ناشناس از هکرها به سایت Linux Mint حمله کرده و لینک دانلود مربوط به توزیع Mint را با لینکی که به یکی از سرورهای خودشان اشاره می کند و حاوی یک نسخه ISO حاوی backdoor می باشد، به نام Linux Mint 17.3 Cinnamon Edition جایگزین کردند.
به گفته تیم Linux Mint این حمله فقط یکی از نسخه های این توزیع را آلوده کرده است و این نسخه، Linux Mint 17.3 Cinnamon Edition می باشد. ضمن اینکه تنها دانلودهایی که در تاریخ 20 فوریه انجام شده است، آلوده می باشند.
هکرها با استفاده از دسترسی به سرورهای زیرساخت Mint و پس از آن با دسترسی به سرور www-data توانسته اند یک shell از آن در اختیار گیرند.
پس از آن هکرها با دستکاری صفحه دانلود مربوط به Linux Mint و جایگزینی آن با یک سرور FTP آلوده موجود در کشور بلغارستان (با آدرس 5.104.175.212) اقدام به جایگزینی لینک دانلود این توزیع لینوکس نموده اند.
این توزیع آلوده علاوه بر دارا بودن تمام ویژگی های توزیع های عادی Linux Mint، حاوی یک backdoor با نام Tsunami می باشد که این امکان را به حمله کننده می دهد که از طریق سرورهای IRC (Internet Relay Chat) به سیستم قربانی دسترسی داشته باشد.
Tsunami یکی از تروجان های نام آشنای مربوط به لینوکس می باشد که در واقع یک IRC bot ساده است که برای حملات DDOS از آن استفاده می شود.
البته تیم مدیریتی Linux Mint با شناسایی این حمله و پاک کردن لینک آلوده موجود، از آلوده شدن تعداد بیشتری از کاربران جلوگیری کرده است. بری این کار تیم Linux Mint تمامی دامنه‌های linuxmint.com را به صورت آفلاین درآورده و عملیات لازم را انجام داده است.
همچنین این گروه هکری با سرقت کل دیتابیس سایت Linux Mint اقدام به فروش آن به قیمت 85 دلار کرده اند. گفته می شود که این گروه هکری یک تیم نه چندان حرفه ای بوده که توانسته با استفاده از بدافزارها و ابزارهای آماده اقدام به انجام این حمله کند.

۱۹ اسفند ۱۳۹۴ ۱۰:۴۲
مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای کشور |
تعداد بازدید : ۹۲۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید