پرش به محتوای اصلی

اخبار

درخواست از کاربران اوبونتو و Systemd برای به‌روزرسانی لینوکس

درخواست از کاربران اوبونتو و Systemd برای به‌روزرسانی لینوکس
یک آسیب‌پذیری تازه در systemd پیدا شده که می‌تواند این سامانه ها را به کمک یک دستور خیلی کوتاه خاموش کند. کاربران اوبونتو باید از به‌روزرسانی جدید هسته‌ی لینوکس که روی سامانه‌های عامل تحت پشتیبانی آن اثرگذار است، استفاده نمایند.
کاربران اوبونتو بایست وصله‌های جدیدی را که برای هسته‌ی لینوکس ارائه شده نصب کنند تا سامانه‌های عامل آن‌ها به روال عادی بازگردد.

مدیر SSLMate و بنیان‌گذار لینوکس، اندرو آیر، موفق به کشف خطایی شده که توانایی لازم برای غیرفعال‌کردن تعدادی از دستورات مهم را داراست.

از آن‌جایی که برای سوءاستفاده‌ از این شکاف باید دسترسی محلی داشت و این سوءاستفاده فقط باعث بی‌ثباتی سامانه می‌شود و به از دست رفتن داده‌ها نمی‌انجامد، آیر این شکاف را در رده‌ی شکاف‌هایی با شدت پایین قرار داده است.

با این وجود شکاف مورد بحث یک آسیب‌پذیری مهم است، زیرا کمبودهای جدی در معماری و توسعه‌ی systemd را پررنگ می‌کند. یک آسیب‌پذیری این‌چنینی نباید در مؤلفه‌های یک سامانه‌ی عامل مهم وجود داشته باشد، و اگر systemd از یک طراحی خوب برخوردار بود هرگز چنین امکانی وجود نداشت.

آیر گفت که این مسئله موجب نگرانی است، به خصوص وقتی که این سامانه مؤلفه‌های بی‌شماری از سامانه‌ی عامل لینوکس را جابه‌جا می‌کند. 

به عبارت کوتاه‌تر، آیر به مدیران شبکه توصیه می‌کند تا مطمئن شوند که ویژگی به‌روزرسانی خودکار امنیتی را فعال کرده‌اند، به‌طوری که اصلاحیه‌های آسیب‌پذیری‌ها را دریافت می‌کنند.

آیر توصیه کرد که کاربران به قابلیت‌های قدیمی و غیراستاندارد systemd اعتماد نکنند، و به فکر جای‌گزینی systemd با یک جای‌گزین قوی‌تر در سال‌های آینده باشند.

بنا به گزارش‌های رسیده وصله‌ی مورد نظر در گیت‌هاب منتشر شده است.

کانونیکال هم امروز یک سری از وصله‌های ویژه‌ی آسیب‌پذیری‌های هسته‌ی لینوکس را معرفی کرد که روی سامانه‌های عامل تحت پشتیبان اوبونتو اثرگذارند.

این آسیب‌پذیری‌ها شامل یک بازگشت بی‌نهایت در VLAN هسته‌ی لینوکس و نیز پیاده‌سازی پردازش GRO  از TEB، یک وضعیت استفاده بعد از آزادسازی در کد کنترل صف ارسال مجدد TCP هسته‌ی لینوکس، یک شرایط رقابتی در درایور کنسول یا همان پیش‌ران s۳۹۰ SCLP از هسته‌ی لینوکس، و یک شرایط رقابتی در زیرسامانه‌ی بازبینی هسته‌ی لینوکس می‌باشد.

اگر این آسیب‌پذیری‌ها اصلاح‌نشده باقی بمانند، این شکاف‌ها می‌توانند به نفوذگر دارای دسترسی از راه دور اجازه دهند تا سامانه را با توقف عمل‌کرد مواجه سازد، و یا اطلاعات حساس را بازیابی نماید.

به کاربران توصیه می‌شود تا سامانه‌های خود را در اسرع وقت به‌روز نمایند.

۵ آبان ۱۳۹۵ ۰۹:۱۴
وب‌گاه اخبار امنیتی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات |
تعداد بازدید : ۷۸۷

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید