پرش به محتوای اصلی

اخبار

با مشارکت ICT استان دانشگاه شهرکرد به شبکه علمی کشور متصل شد

با مشارکت ICT  استان دانشگاه شهرکرد به شبکه علمی کشور متصل شد
مرتضی بلالی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گفت : پس از پیگیری و برگزاری جلسات متعدد ، دانشگاه شهرکرد به عنوان نخستین دانشگاه در منطقه شش کشور در میان دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، کاشان و یزد به شبکه علمی کشور متصل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان چهارمحال و بختیاری ، آقای بلالی مدیر کل ICT  استان  در خصوص مزایای شبکه علمی در این استان گفت: شبکه علمی یک شبکه بسته در ایران است که نتایج تحقیقات را در مراکز علمی و دانشگاه‌ها میان محققان، به اشتراک گذاشته و دارای امنیت خاص خود است. وی تصریح کرد: هزینه اینترنت روی شبکه علمی توسط دولت نصف قیمت شده و تنها دانشگاه‌هایی در کشور می‌توانند از این اینترنت استفاده کنند که به شبکه علمی متصل باشند. وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای اروپایی این شبکه وجود دارد ،  زیرساخت قوی و پهنای باند بسیار بالا را لازمه استفاده دانشگاه‌ها از این شبکه علمی عنوان کرد و گفت : با پیگیری های انجام شده از سوی این اداره کل  این بستر برای  دانشگاه شهرکرد فراهم شده است .

رئیس دانشگاه شهرکرد نیز گفت  : از طریق این شبکه اشتراک تجهیزات آزمایشگاهی امکانپذیر است زیرا شبکه علمی دارای سرعت بسیار بالایی است و از طریق آن می‌توان تجهیزات و امکانات سایر دانشگاه‌ها را در کشور به اشتراک گذاشت و دانشگاه شهرکرد نیز می‌توند امکانات خود را در اختیار سایر دانشگاه‌های ایران قرار دهد.

کریمی با اشاره به تولید نرم افزار سامانه کنفرانس و جلسات مجازی در دانشگاه شهرکرد، گفت: سایر دانشگاه‌ها با اتصال به شبکه علمی می‌توانند از این امکان استفاده کنند که موجب درآمدزایی برای دانشگاه‌ها نیز خواهد شد. وی همچنین اظهار کرد : از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قول داده شده تا رفع یک سری از محدودیت‌ها همانند فیلترینگ تا حدود زیادی روی شبکه علمی کشور حذف شود تا در نهایت دانشگاهیان از امکانات بیشتری بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است :  شبکه علمی یک قرار داد سه جانبه میان وزارتخانه‌های علوم ، تحقیقات و فناوری، مرکزپژوهش‌های صنعتی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده که  تاثیر بسیار زیادی در سهولت دسترسی اساتید و دانشجویان به مقالات و تحقیقات انجام شده در کشور  خواهد داشت .

۹ اَمرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۲۳
تعداد بازدید : ۲۹۲

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید